fbpx

Чи потрібні дітям правила?

Чи потрібні дітям правила?

Чи потрібні дітям правила?

Багато сучасних молодих батьків, згадуючи власне дитинство і суворих батьків, намагаються самі бути дуже демократичними.

Проте, як показує практика, ця демократичність часто переростає у поведінці дитини у вседозволеність, грубість у спілкуванні з батьками, неохайність, агресію, істерики і так далі. Батьки звертаються до психологів… Та насправді все дуже просто – чарівна таблетка називається “правила”. Для чого потрібні правила?

Для батьків: не потрібно буде щодня повторювати одне і те ж (при чому безрезультатно).

Для дітей: це певна безпека. Це зона можливого і допустимого.

До прикладу, якщо дитина лізе до розетки, ви одразу скажете “Не можна”. Це “не можна” звучатиме переконливо. Без варіантів. Чому тоді, коли вам потрібна від дитини якась дія (менше телефону, прибрати, зробити уроки) ви один день наполягаєте на здійсненні цієї дії, а інший – відноситесь більш лояльно (тобто виконувати не обов’язково). Дитина робить висновок: розетку не можна чіпати ніколи, прибирати можна не завжди.

Що робити? Почніть з одного. Чітко (через настійливе прохання очі в очі, а не з кухні) доведіть справу дитини з нею до кінця. Не моралізуйте при цьому, включаючи свою пісню “ти ніколи нічого не робиш…”. Якщо маєте зауваження, то воно має стосуватись конкретної справи, а не дитини взагалі (ти розсіяний завжди, ти лінивий завжди і т.д.), тоді дія може змінитись, а узагальнена оцінка програмує дитину і далі бути такою.

Тому правила потрібні і вам і вашим дітям, але порушуючи їх самі, не вимагайте від дитини іншого…
Savvy в перекладі означає “кмітливий”. Бажаю вам бути Savvy батьками і виховувати Savvy дітей.

 

Автор: Діана Савенко, психолог

Коментарі закрито.